Гроздовете му са средно големи до големи, най-често рехави, разклонени. Зърната на гроздето от сорт Кардинал са едри, с овална форма и слабо изразени надлъжни ребра. Кожицата е тъмновиолетова, средно дебела, крехка. Месото е хрупкаво, приятно на вкус, със слаб мискетов аромат (при добро узряване). Зърната са неизравнени по големина. При малоценните вариации и вирусно болните лози често се наблюдава неравномерно оцветяване на кожицата на зърната, склонност към силно изресяване и милерандаж.
Лозите от сорт Кардинал се отличават с буен вегетативен растеж. Гроздето е сравнително устойчиво на гниене. Лесно се напуква. Поради това поливането (ако е необходимо) трябва да се извършва своевременно. Сортът страда от оидиум и мана. Чувствителен е към ниски температури. Това качество трябва да се има предвид при избора на място за засаждане.
Отличава се с висока родовитост, добивност и добра транспортабилност. Най-подходяща формировка за него е едностъбленият двустранен кордон с височина на стъблото до 1,3 м. Изисква по-богати влагоемни почви.Червен десертен средно зреещ сорт грозде Палиери е отличен избор.
Характеризира се със средно голям до голям грозд, коничен, с едно крило, полусбит до рехав. Зърното на този сорт грозде е много голямо, овално до продълговато, със сочна консистенция и хармоничен и леко тръпчив неутрален вкус. Кожицата е дебела, жилава, тъмносиня, покрита с обилен восъчен налеп. Гроздето узрява през втората половина на септември. Лозите са силно растящи, със средна родовитост при отглеждане на формировките стъблен Гюйо и Мозер, с дължина на плодовите пръчки 10-12 очи.
Сортът не е склонен към изресяване и милерандаж, напада се от обикновена и брашнеста мана, но е практически устойчив на сиво гниене. Чувствителен е към ниски зимни температури. Изисква дълбоки, плодородни, свежи почви и напояване.
Палиери се използва за прясна консумация, но запазва добрия си външен вид и при оставяне по-дълго време на лозите, и при съхраняване.