В България е райониран.
Лист: среден, закръглен, силно нарязан, 5-,7-делен, слабо мъхнат. Петурата е загъната нагоре блюдоооразно, с мрежесто набръчкана повърхност. Очертанието на средната лапа образува остър ъгъл. Горните врязове са дълбоки до много дълбоки, затворени, с яйцевиден отвор и заострено дъно. Долните врязове са затворени с яйцевиден отвор и заострено дъно, понякога отворени, лировидни. Опашният вряз е затворен, с яйцевиден отвор и остро дъно. Зъбите са средни, триъгълни, с широка основа. Нeрватурата само отдолу до първото разклонение е оцветена виненочервено. Дръжката е средно дълга, тънка, на места розова. Есенната окраска на листа е червена.
Цвят: двуполов.
Грозд: малък, цилиндрично-коничен, полусбит.
Дръжка: средно дълга, средно дебела, вдървесинена в основата, жилава.
Зърно: дребно, сферично, синьочерно, с изобилен налеп. Ципата е дебела, жилава. Месото е сочно с хармоничен вкус. Дръжчицата е къса, дебела, с голямо плоско ложе и с къса четчица.
Каберне совиньон е средно зреещ винен сорт. Гроздето му узрява през първата половина на септември. Има силен растеж, висока родовитост и среден добив. Развива се добре по хълмове, на леки песъчливи и хумусно-карбонатни почви. Сравнително устойчив е на суша, студ и гниене.
От гроздето му се получават висококачествени трапезни вина, които развиват ценните си качества при стареене. Каберне совиньон е един от най-реномираните сортове за червени трапезни вина.
Основен сорт на областта Медок в района на Бордо, Франция.